Bladelius ASK w salonie Q21. Zapraszamy na odsłuchy!

Prezentacje wzmacniacza Bladelius ASK w salonie Q21.

Nazwa wzmacniacza wywodzi się z mitologii nordyckiej. Ask to imię pierwszego mężczyzny stworzonego przez nordyckich bogów, między innymi Odyna. W ten sposób nawiązano do zależności między wzmacniaczami Bladelius Oden i Ask.

Ask Integrated wykorzystuje wiele rozwiązań z flagowego modelu Oden. Dotyczy to między innymi sekcji wzmocnienia we wzmacniaczu mocy czy wielostopniowej stabilizacji o bardzo niskim poziomie szumów. Podobnie jak Oden, Ask ma symetryczną topologię, bez wykorzystania masy jako odniesienia.

Bladelius może teraz dać Ci możliwość uzyskania audiofilskiego dźwięku z „zielonym” myśleniem. Producent dołączył jeden 2-kanałowy wzmacniacz klasy AB i jeden 2-kanałowy wzmacniacz klasy D. Wzmacniacz analogowy oparty jest na słynnej końcówce mocy Bladelius Ymer, która ma wiele doskonałych raportów z testów, z całego świata. ASK gra muzykę z taką samą energią i rozdzielczością. Zmniejszony został jego rozmiar i moc. Wysoka wydajność prądowa, Jfet na stopniu wejściowym, stopień wzmocnienia o dużej prędkości / niskim poziomie zniekształceń i 16 szybkich superliniowych wyjść to tylko niektóre z technikalii, z których korzystamy.

Wzmacniacz klasy D to sposób na uzyskanie doskonałego dźwięku. Z trybu Green Mode można skorzystać w sytuacji, gdy chcemy oszczędzać energię i nie musimy wykorzystywać pełnego potencjału wzmacniacza. Aby uczynić wzmacniacz jeszcze bardziej „zielonym”, producent dołączył dwa różne tryby czuwania. Jeden tryb zapewniający najlepszy dźwięk bezpośrednio po włączeniu wzmacniacza i taki, który potrzebuje więcej czasu na „rozgrzewkę”, zanim osiągnie pełną wydajność, przy poborze mocy w trybie czuwania do 0.5 W.

Kierując się zasadą, że prostota jest zaletą, zaprojektowano wzmacniacz napięciowy w formie pojedynczego stopnia, dla maksymalnego skrócenia ścieżki sygnału. Wysokiej jakości DC servo pracuje poza ścieżką sygnału. W stopniu wejściowym zastosowano ręcznie dobierane tranzystory JFET w konfiguracji gwarantującej bardzo dobrą liniowość niezależnie od poziomu sygnału.

W zasilaczu znajduje się toroidalny transformator 2.000VA i potężna bateria kondensatorów. Obudowa jest wykonana z materiałów niemagnetycznych aby zredukować negatywny wpływ pól elektromagnetycznych. Układ komponentów zoptymalizowano pod kątem minimalizacji wibracji.

Opcjonalny moduł cyfrowy ma 2 porty USB typ A, jeden port USB typ B, wejście AES/EBU, 2 wejścia optyczne, 2 wejścia koncentryczne SPDIF a także łączność sieciową Ethernet i WiFi.

Konwerter cyfrowo-analogowy, który może być instalowany w Ask Integrated ma bardzo duży odstęp sygnał/szum wynoszący ponad 134dB. Jako odtwarzacz strumieniowy moduł cyfrowy obsługuje sygnały DSD1024, MQA i PCM do 32 bitów, 728kHz. Umożliwia też korzystanie z Tidal connect, Spotify connect, Qobuz oraz Roon. Te funkcje są zarządzane z poziomu nowej aplikacji webowej (można też sterować Ask Integrated z pomocą aplikacji Tidal) co oznacza, że do sterowania można wykorzystać dowolne urządzenie. Ułatwia to wdrażanie aktualizacji przez producenta. Indywidualnie opracowany filtr cyfrowy jest zrealizowany w układzie XMOS 216 i ma różne tryby do wyboru przez użytkownika, co pozwala dopasować się do osobistych preferencji.

Konwerter CA ma topologię symetryczną, wszystkie rezystory z foli metalowej mają tolerancję 0.1%, a do filtrów analogowych zastosowano wysokojakościowe kondensatory polipropylenowe. Bardzo stabilne oscylatory zegara mają wyjątkowo niski szum fazowy.

Analogowe i cyfrowe zasilacze są całkowicie oddzielne. Zarówno układy sygnałowe jak i zasilające są galwanicznie odseparowane aby szum cyfrowy nie dostawał się do układów analogowych wzmacniacza.