Recenzja Rega Elex MK4 - klasyka w nowym stylu

Recenzowana Rega Elex MK4 to produkt, który rozpoczął historię przetworników cyfrowo-analogowych we wzmacniaczach brytyjskiego producenta nie tracąc dziedzictwa analogowego pozostawionego po poprzednich modelach. Pamiętajmy też, że jest ono głęboko zakorzenione w historii firmy, bo zaczęła ona swoją historię właśnie od gramofonów, czyli w pełni analogowych sprzętów. Na swoją 50tą rocznicę przygotowali oni bardzo ciekawy model Rega Planar 3 50th Anniversary, czyli ulepszoną wersję standardowej wersji. W zestawie znajdziemy dedykowany zasilacz, który oddzielnie kosztuje niemałe pieniądze. Razem z recenzowanym wzmacniaczem Rega Elex MK4 tworzą one bardzo ciekawy i uniwersalny zestaw, który sprawdzi się zarówno u osób początkujących w świecie audio, jak i u tych, którzy swoje już w nim spędzili. 

Jakość wykonania i zestaw

Rega Elex MK4, która jest przedmiotem niniejszego testu, przychodzi do nas w standardowym, szarym kartonie. Sam sprzęt jest bardzo dobrze zabezpieczony, z dużą ilością miękkich folii, więc na starcie nie musimy się o nic obawiać. Sytuacja jest taka sama, jak w przypadku innych produktów Regi, czy to niedroga Rega Brio, czy wyższy model Rega Elicit MK5. W środku kartonu znajdziemy trochę papierologii, przewód zasilający, sam wzmacniacz i przyjemny, masywny pilot, który pozwala nam wygodnie regulować głośność i wybierać źródła dźwięku. 

W kwestii budowy jest dobrze, ale nie każdy będzie zachwycony. Błyszczący fragment frontu został wykonany ze specyficznego materiału, który nie należy do najprostszych w obróbce, co oznacza, że nie zawsze będzie on idealnie równy i płaski np. szkło hartowane. Wiąże się to z tym, że odbicia światła nie będą idealnie równe. Moim zdaniem nadaje to jednak pewnego rodzaju uroku, bo w połączeniu z dużą ilością światła ambientowego w pomieszczeniu, te odbicia wyglądają bardzo ciekawie. Dużą zaletą tego materiału jest jednak większa wytrzymałość na uderzenia, bo mamy pewność, że ten element się nie zbije. Bardzo przydatna kwestia, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. 

Poza błyszczącym frontem cała obudowa jest metalowa, a sam sprzęt bardzo masywny i dobrze wykonany. Nie mamy tu do czynienia z cienką blachą, która sprawia wrażenie zabawkowej, a faktycznie jest odczucie, że obcujemy ze sprzętem wyższej klasy. Pamiętajmy też, że w tym przypadku cała obudowa pracuje jako element chłodzenia pasywnego. Potencjometr z kolei pracuje z bardzo przyjemnym oporem i poczuciem płynności. Pozostałe przyciski mają dość płytki, ale wyczuwalny skok. 

Z tyłu urządzenia znajdziemy solidne i stabilne gniazda głośnikowe, pięć wejść RCA (w tym jedno ze przedwzmacniaczem gramofonowym), dwa wyjścia RCA (wyjście przedwzmacniacza i Tape), a także dwa wejścia cyfrowe — po jednym koaksjalnym i optycznym. Dzięki dużej przestrzeni dookoła wszystkich z nich bezproblemowo podłączymy przewody z dużymi wtykami. 

Może być zdjęciem przedstawiającym głośnik i tekst

Testowana Rega Elex MK4 całościowo daje bardzo dobre wrażenie pod kątem wykonania. Wszystko pewnie siedzi na swoim miejscu, a dzięki stosunkowo smukłej budowie mamy możliwość zmieszczenia wzmacniacza w miejscach, gdzie inne sprzęty już mogłyby się “dusić” i mieć za mało powietrza. Należy jednak pamiętać, że nie znajdziemy tutaj żadnych otworów, a w środku radiatorów. Za taki służy bowiem cała obudowa. Nie powinniśmy się również przejmować jej temperaturą, która nie należy do wysokich, ale wiele osób może mieć co do tego obawy. 

Recenzja Rega Elex MK4 - specyfikacja

 • Moc wyjściowa:
  • 72 W na kanał przy 8 Ohm
  • 90 W na kanał przy 6 Ohm
 • Obsługiwane częstotliwości próbkowania: 32, 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192kHz
 • Obsługiwane głębokości bitowe: 16 do 24 bitów
 • Czułość wyjściowa (przy znamionowych wartościach wejściowych):
  • Record Output (wyjście do nagrywania): 164mV
  • Pre Out (wyjście z przedwzmacniacza): 625mV
 • Zużycie prądu: 250 W przy 1dB poniżej przesterowania dla 8 Ohm
 • Wymiary (szer. x wys. x gł.): 432 x 82 x 340 mm
 • Waga: 11 kg

Pilot i wrażenia z obsługi oraz działania

Pilot, który towarzyszy Rega Elex MK4, choć mały, prezentuje się stylowo i wygodnie leży w dłoni. Jego ergonomiczny design sprawia, że korzystanie z niego jest intuicyjne i przyjemne. Dzięki niemu łatwo możemy przełączać się pomiędzy różnymi źródłami dźwięku oraz precyzyjnie regulować poziom głośności, co wpływa na komfort użytkowania wzmacniacza.

Co więcej, warto podkreślić, że pilota można również używać do sterowania odtwarzaczem CD tej samej marki, co stanowi praktyczną zaletę dla posiadaczy innych urządzeń od Regi. Jest to szczególnie wygodne podczas relaksującego wieczoru spędzonego na słuchaniu ulubionej muzyki, gdy chcemy mieć pełną kontrolę nad odtwarzanymi utworami bez konieczności wstawania z miejsca.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że regulacja głośności odbywa się w sposób analogowy, co dodaje do charakteru i autentyczności całego doświadczenia słuchania. Obserwowanie obracającego się potencjometru podczas dostosowywania głośności sprawia niemałą przyjemność, mimo że to teoretycznie nieistotna kwestia. 

Wreszcie, szybkość i płynność przełączania się między różnymi źródłami dźwięku, jak również natychmiastowa gotowość do pracy po włączeniu, sprawiają, że Rega Elex MK4 jest nie tylko doskonałym wzmacniaczem stereo, ale także wygodnym i funkcjonalnym urządzeniem do codziennego użytku.

Jak brzmi Rega Elex MK4?

Recenzowany wzmacniacz Rega Elex MK4 prezentuje się jako urządzenie, które w częściowej mierze odzwierciedla charakterystyczne brzmienie znane z innych produktów brytyjskiego producenta. Szczególnie godne uwagi jest tutaj wyeksponowanie bogatego basu i soczystej średnicy, które zachwycają swoim zagęszczeniem, intensywnością oraz wyrazistą muzycznością. Bas wychodzi tu z głośników w sposób, który może być opisany jako niezwykle solidny i głęboki, zdecydowanie kładąc mocne fundamenty pod całe brzmienie. Nie jest to jedynie bas, lecz fundament, na którym opiera się cała konstrukcja dźwiękowa. Jest to doskonała baza dla instrumentów perkusyjnych, basowych i innych niskotonowych elementów muzycznych, które uzyskują nowe życie, nabierając pełności i soczystości. 

Z kolei średnica, choć oczywiście zależy to od konkretnej kompozycji i aranżacji, prezentuje się równie imponująco. Tutaj mamy do czynienia z szerokim, przestrzennym spektrum dźwięków, które wprowadzają słuchacza w fascynującą podróż przez różnorodne detale muzyczne. Odtwarzając zarówno wokale, jak i instrumenty o średniej tonacji, Rega Elex MK4 potrafi nadać im wyjątkowy, niepowtarzalny charakter, jednocześnie zachowując ich naturalność i autentyczność. Całość brzmienia prezentuje się zatem jako kompleksowy, zbalansowany obraz dźwiękowy, w którym zarówno bas, jak i średnica harmonijnie współgrają, tworząc niezwykle satysfakcjonującą dla ucha estetykę dźwięku.

Takie wszechstronne brzmienie idealnie sprawdza się w bardzo wielu gatunkach muzycznych, od subtelniejszego jazzu, przez instrumentalne kompozycje, aż po energetyczny rock, pulsujący hip-hop czy klasyczny pop. To, co jednak wyróżnia Rega Elex MK4, to jego zdolność do przedstawienia wokali w sposób absolutnie wyjątkowy. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z głosami o niskiej tonacji, jak w przypadku Michaela Kiwanuki w utworze "You Ain't The Problem", czy też z ikonicznymi artystkami, takimi jak niezapomniana Amy Winehouse, efekt jest zawsze ten sam — wokale brzmią pełnie, naturalnie, ożywiając każdą nutę i zaczarowując nas swoim wyrazem przy każdym odsłuchu.

Rega Elex MK4 nie tylko oddaje w pełni barwę i emocje wokalnych interpretacji, ale także sprawia, że każdy dźwięk wypływa z głośników z niespotykaną barwą i ciekawym detalem. Każde westchnienie, szept, czy porywający wokalny wyraz zostaje uchwycone i przedstawione w sposób, który wciąga słuchacza jeszcze głębiej w muzyczną narrację. To właśnie dzięki tej precyzji i autentyczności, Rega Elex MK4 staje się nieodłącznym towarzyszem dla melomanów, którzy cenią sobie nie tylko doskonałą jakość dźwięku, ale także wnikliwe, emocjonalne doznania płynące z odsłuchu ulubionych utworów.

Rozwinięcie kwestii detaliczności może uściślić obraz doświadczeń z Regą Elex MK4. Przyjrzyjmy się temu aspektowi bliżej.

Mimo że nie wszyscy uznają testowaną Regę Elex MK4 za wzmacniacz wyróżniający się szczególnie w aspekcie reprodukcji szczegółów, po dłuższym czasie eksploracji brytyjskiego sprzętu trudno nie dostrzec jego subtelnych walorów. Warto zauważyć, że w tej samej klasie cenowej istnieją produkty, które mogą zapewnić jeszcze większą precyzję w prezentacji detali. Jednakże dłuższych odsłuchach Regi Elex MK4, okazuje się, że w tym aspekcie nie wypada ona źle. Kluczem do zrozumienia tego zjawiska jest sposób, w jaki prezentowane są szczegóły. Rega nie stawia na agresywną ekspozycję detali; zamiast tego, skupia się na płynnym, subtelnie zaokrąglonym brzmieniu, które w naturalny sposób wprowadza słuchacza w muzyczną narrację. Szczegóły są obecne, wybrzmiewają delikatnie w tle, nie dominując nad całością. To podejście może prowadzić do sytuacji, w której nie czujemy potrzeby skupiania się na detalach podczas odsłuchu, ponieważ są one zintegrowane harmonijnie z resztą brzmienia.

Inną istotną kwestią jest fakt, że barwa brzmienia Regi Elex MK4 może wpływać na subiektywne odczucia detaliczności. Jej ocieplony i pełny charakter może sprawić, że niekiedy szczegóły nie wydają się być tak wyeksponowane jak w przypadku bardziej neutralnych lub jasnych wzmacniaczy. Jednakże, mimo że nie zawsze jesteśmy skłonni koncentrować się na drobnych niuansach dźwięku, to nie zmienia faktu, że są one obecne i wprowadzają swoisty urok i głębię do odsłuchu.

Wyższa średnica i wysokie tony w Rega Elex MK4 prezentują nieco odmienny styl, jednak równie intrygujący. Te obszary brzmienia charakteryzują się większą otwartością, co przekłada się na przestrzenny i pełen powietrza dźwięk. Co więcej, szczególnie imponującym elementem jest szeroka scena dźwiękowa, w której każde źródło pozorne jest dokładnie zaznaczone, a holograficzna prezentacja sprawia wrażenie, jakbyśmy byli otoczeni przez dźwięki z każdej strony. Ten efekt staje się szczególnie zauważalny, gdy wzmacniacz jest połączony z kolumnami głośnikowymi, które również odznaczają się doskonałą reprodukcją przestrzeni dźwiękowej. Kolumny, takie jak System Audio z linii Legend czy Audiovector QR SE, idealnie współgrają z Regą Elex MK4, podkreślając jej mocne strony w zakresie otwartości i holografii. To synergia między wzmacniaczem a kolumnami, która pozwala na pełne wydobycie potencjału każdego elementu audiofilskiego systemu, zapewniając jednocześnie niezapomniane doznania dźwiękowe.

Rega Elex MK4 kontra Audiolab 7000A

Porównując recenzowaną Regę Elex MK4 do innego brytyjskiego wzmacniacza w zbliżonym budżecie, wyraźnie widać ich różnice i unikalne cechy. Audiolab 7000A, o którym mowa, wyróżnia się większą ilością wejść cyfrowych, w tym HDMI ARC, a także posiada ekran oraz dostępny jest w dwóch różnych kolorach obudowy. Rega Elex MK4 prezentuje jednak znacznie inne brzmienie, szczególnie w kontekście bogatego basu, który cechuje się zarówno ilością, jak i wszechstronnością, oraz gęstszą i bardziej analogową barwą na całym paśmie.

Jedną z kluczowych różnic w dźwięku między tymi wzmacniaczami jest podejście do przedstawiania sceny dźwiękowej. Audiolab stawia na bezpośredni przekaz, podczas gdy Rega Elex MK4 oferuje bardziej bogatą prezentację, co sprawia, że każdy dźwięk wypełnia przestrzeń w sposób wyjątkowy. Dodatkowo Rega Elex MK4 wyposażona jest w lepszy przedwzmacniacz gramofonowy, co zapewnia lepszą jakość dźwięku dla miłośników winylowych płyt.

Podsumowując, Rega Elex MK4 charakteryzuje się bardziej barwnym i gęstym brzmieniem, co świetnie sprawdzi się przy źródłach analogowych, podczas gdy Audiolab wyróżnia się lepszą reprodukcją źródeł cyfrowych dzięki lepszemu przetwornikowi cyfrowo-analogowemu. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z tych wzmacniaczy jest lepszy, ponieważ oba mają swoje mocne strony w różnych aspektach. Warto zatem przetestować oba urządzenia osobiście, aby określić, który z nich lepiej odpowiada naszym preferencjom brzmieniowym i potrzebom.

Recenzja Rega Elex MK4 - podsumowanie

Rega Elex MK4 to wzmacniacz, który wyróżnia się nie tylko solidnym wykonaniem, ale także kompleksowym zestawem funkcji, zapewniającym wygodę użytkowania. W zestawie znajduje się wygodny pilot zdalnego sterowania, który uprzyjemnia bardzo prostą obsługę. Jednak to, co naprawdę wyróżnia ten wzmacniacz, to jego wyjątkowe brzmienie, które wręcz zachęca do słuchania muzyki.

Ważnym elementem dźwięku jest zagęszczona i muzykalna dolna część pasma, która nadaje muzyce solidny fundament i pełność. W połączeniu z otwartością i napowietrzeniem wyższej części pasma, Rega Elex MK4 prezentuje wyjątkowo zrównoważone i przyjemne brzmienie, które sprawia, że każdy utwór staje się prawdziwą przyjemnością dla uszu.

Nie można pominąć również przyzwoitego DAC oraz bardzo dobrego przedwzmacniacza gramofonowego, które dopełniają funkcjonalność tego wzmacniacza, umożliwiając jeszcze szerszą gamę możliwości odsłuchu muzyki w różnych formach i z różnych źródeł. Dzięki tym wszystkim cechom Rega Elex MK4 z pewnością zasługuje na uwagę audiofilów poszukujących wysokiej jakości wzmacniacza, który przynosi nie tylko solidność wykonania, ale przede wszystkim przyjemność z odsłuchu ulubionej muzyki.

Umów się na odsłuch już dziś i sprawdź, czy Rega Elex MK4 to wzmacniacz dla Ciebie!

 

Polecane produkty

Rega Elex MK4 - Raty 50x0% lub specjalna oferta! - Dostawa 0zł!

Rega Elex MK4 - Raty 50x0% lub specjalna oferta! - Dostawa 0zł!

Wzmacniacz stereofoniczny Rega Elex MK4 (2022) Rega Elex MK4 - Pierwsze wrażenia Możliwość zakupu produktu w bezpłatnym systemie ratalnym ...